14 فروردین 1395

عوال موثر در موفقیت تحصیلی دانش آموزان

مولف: مشاور یاوری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

دسته بزرگی از عوامل وجود دارند که در موفقیت تحصیلی دانش آموزان تاثیر گذار هستند مانند : موقعیت اجتماعی-اقتصادی و شیوه های فرزند پروری ( میزان زمانی که والدین با دانش آموزان سپری می کنند و کیفیت آن ) و میزان بهره مندی دانش آموز از سلامت جسمانی و روانی و تاثیر هم سن و سالان .
در بین مجموعه عواما تاثیر گذار دیگر می توان به وجود معلمان باانگیزه و انتظارات والدین و برنامه غذایی مناسب اشاره کرد .
یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده در موفقیت تحصیلی میزان درگیر شدن والدین و انگیزه های آن هاست . 70-90 درصد از دانش آموزانی که در مدرسه عملکرد تحصیلی خوبی دارند از والدینشان انگیزه می گیرند . تشویق دانش آموزان برای داشتن عملکرد مناسب در مدرسه به او می آموزد که مدرسه بخش مهمی از زندگی اوست . والدین این دانش آموزان همچنین تماس های مکرر با مدرسه دارند و به طور منظم در ملاقات هایی که با معلمان ترتیب داده می شود شرکت می کنند .
موقعیت اجتماعی - اقتصادی نیز از تعیین کننده های مهم در موفقیت تحصیلی دانش آموزان است . دانش آموزان طبقه متوسط و بالاتر عملکرد بهتری در مدرسه دارند . وجود مشکلات چندگانه در محیط زندگی دانش آموزان طبقه پایین عملکرد ضعیف آن ها را در مدرسه تبیین می نماید .
نقش تغذیه را در عملکرد تحصیلی نباید فراموش کرد . بسیاری از مطالعات نشان داده اند دانش آموزانی که صبحانه می خورند در آزمون های استاندارد عملکرد بهتری دارند .
عامل دیگر حضور منظم در کلاس است  حضور منظم دانش آموز با موفقیت او رابطه دارد . غیبت های مکرر که ناشی از بیماری و فضای آشفته خانواده و شرایط مزمن هستند در عملکرد تحصیلی دانش آموز تداخل می کند .
لازم به ذکر است آنچه که در اینجا ارایه شده است فهرست کوچکی از عواملی است که در عملکرد تحصیلی دانش آموز اثرگذار هستند مسلما تعیین کننده های فراوانی در میزان موفقیت تحصیلی دانش آموزان نقش آفرینی می کنند .

تعداد مشاهده (1009)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مطلب "عوال موثر در موفقیت تحصیلی دانش آموزان"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید